Osalejate paigutus

iDevice ikoon Osalejate paigutus

Osalejate paigutus sõltub kohtumise liigist. Vastastiku istumine rõhutab kohtumise ametlikkust, kõrvuti istumine koostöövalmidust. Kui pooled istuvad vastakuti, pakutakse külalisele (intervjueeritavale) alati mugavam koht.
Üldjuhul paigutatakse külalised istuma näoga akna suunas. Samas ei tohiks jääda nende osaleja taha ust, mida pidevalt kasutatakse.

Asutusesisestel nõupidamistel ja koosolekutel määratakse osavõtjate paigutus, lähtudes hierarhiast. Koosoleku või nõupidamise juhatajale nähakse ette keskne koht laua otsas või keskel. Arusaamatuse ja pingete vältimiseks on soovitatava tähistada istekohad nimesildi või nimelise dokumendikaustaga.

 

Läbirääkimistel, milles osaleb kaks-kolm inimest, ei erine paigutus tavalisest vestlusest. Kui aga osalevad mitmeliikmelised delegatsioonid, siis tuleb istekohtade määramisel jälgida, et need vastaksid delegatsiooniliikmete positsioonile. Suuremate delegatsioonide puhul tähistatakse istekohad nimesiltidega. Juhtidele reserveeritakse kesksed kohad ning neid võivad teistest eristada ka kõrgemate seljatugedega toolid. Tähtsuselt järgmine delegatsiooniliige paigutatakse juhist paremale. Sekretärid jäävad istuma laua otstesse. Tõlkide asukoht kooskõlastatakse delegatsiooni juhiga.

Tõlgid paigutatakse nõnda, et neil oleks silmside delegatsiooni liikmetega, kuid nad ei tohi kohtumisel domineerida.

Kui läbirääkimisel osaleb mitu delegatsiooni, siis sõltub nende paigutus saali võimalustest, kuid kõigile tuleks näha ette võrdne arv istekohti esireas. Et mitte tõsta kedagi esile, paigutatakse delegatsioonid istuma tähestikulises järjekorras. Töö paremaks korraldamiseks võib jätta saali ühe külje tühjaks ning paigutada lauad hobuserauakujuliselt või poolringis.


iDevice ikoon Osalejate paigutuse variante

Olenevalt kohtumise iseloomust võiks lähtuda järgnevatest skeemidest.

 


Vaenupoolte lepitamisel tuleks nad paigutada üksteisest eemale, mida kujutab järgnev skeem.